District Council Election Results - 6 May 2021

Results for the District Elections that took place on Thursday 6 May are as follows:

Ashtead Common

Name of Candidate Description Number of Votes
'T HART, Colette Elisa Liberal Democrat 125
HAWKSWORTH, David Leslie Ashtead Independent, working with Ashtead Residents 872 - ELECTED
MOTTERSHEAD, Julie Labour Party Candidate 118
NEWTON, Gavin Mansfield The Conservative Party Candidate 262
     
  Number of ballot papers rejected 3
  Turnout 43.1%

Ashtead Park

Name of Candidate Description Number of Votes
BREWER, Jon Liberal Democrat 110
EAGLE, Stephen Lloyd The Labour Party Candidate 67
ESSEX, Richard Meredith Green Party 79
HARPER, David James Ashtead Independent, working with Ashtead Residents 796 - ELECTED
ST.JOHN, Linda Bryett The Conservative Party Candidate 404
     
  Number of ballot papers rejected 5
  Turnout 42.3%

Ashtead Village

Name of Candidate Description Number of Votes
BRIDGEN, Marion Reswinder The Conservative Party Candidate 441
COOPER, Mary Ashtead Independent, working with Ashtead Residents 1215 - ELECTED
QUINN, Sharon Stephane Labour Party Candidate 143
SHIMMIN, Phillipa Ruth Liberal Democrat 167
SMITH, Jennifer Lindsay Green Party 105
     
  Number of ballot papers rejected 7
  Turnout 44.1%

Bookham North

Name of Candidate Description Number of Votes
CHAMBERS, Sarah Jane The Conservative Party Candidate 1148 - ELECTED
MOODY, Terry Reform UK 43
NASSKAU, Laurence Paul Labour and Co-operative Party 68
ROCHE, John Francis Green Party 126
WELLER, Monica Josephine Liberal Democrat 935
     
  Number of ballot papers rejected 10
  Turnout 49.2%

Bookham South

Name of Candidate Description Number of Votes
BATES, Helen Joy Labour Party 74
CHAMBERS, James Henry The Conservative Party Candidate 1117 - ELECTED
CROOK, Molly Isabella Girlie Green Party Candidate 119
MATTHEWS, Andrew Harold Liberal Democrat 1039
MOODY, Dorit Rosa Reform UK 26
     
  Number of ballot papers rejected 7
  Turnout 52.6%

Dorking North

Name of Candidate Description Number of Votes
COCKLE-HEARNE, Samuel Anthony John Labour Party 106
COGHLAN, Chris Liberal Democrat 938 - ELECTED
HEBBERD, Michael The Conservative Party
Candidate
330 
MCGRATH, Susan Green Party 201
     
  Number of ballot papers rejected 11
  Turnout 46.2%

Dorking South

Name of Candidate Description Number of Votes
BARFORD, Lucy Jane Green Party 299
JONES, Roger The Conservative Party Candidate 658
STROUD, Kev Labour and Co-operative Party 189
WRIGHT, Nick Liberal Democrat 1452 - ELECTED
     
  Number of ballot papers rejected  
  Turnout  

Fetcham East

Name of Candidate Description Number of Votes
BROOKS, Lynne Lorraine The Conservative Party Candidate 880 - ELECTED
COOTE, Kiy Rosslyn Labour Party 57
HARWOOD, Tracey Leigh Green Party 144
MILLER, Christine Mary Liberal Democrat 370
     
  Number of ballot papers rejected 10
  Turnout 47%

Fetcham West

Name of Candidate Description Number of Votes
COOTE, Mark John  Labour Party 39
CROOKS, Peter Jonathan The Conservative Party Candidate 622
KENNEDY, Paul Gilbert Liberal Democrat 920 - ELECTED
     
  Number of ballot papers rejected 8
  Turnout 49.6%

Holmwoods

Name of Candidate Description Number of Votes
FOSTER, Christine Mary Labour Party 105
HOBBS, Rosemary Margaret Liberal Democrat 906 - ELECTED
MARUZIVA, Leslie The Conservative Party Candidate 663
SCOTT, Lisa Claire Green Party 116
     
  Number of ballot papers rejected 15
  Turnout 38%

Leatherhead North

Name of Candidate Description Number of Votes
KENDRICK, Bridget Mary Liberal Democrat 886 - ELECTED
PEMBERTON, Frank Frederick Labour and Co-opeartive Party 214
PURCELL, Paul Patrick The Conservative Party Candidate 781
     
  Number of ballot papers rejected 11
  Turnout 34.4%

Leatherhead South

Name of Candidate Description Number of Votes
BAILEY, Tor Green Party 137
CLARK, Ann Labour and Co-operative Party  148
MOSS, Simon Timothy Ambrose The Conservative Party Candidate 877 - ELECTED
PARSONS, Gareth John Liberal Democrat 389
     
  Number of ballot papers rejected 10
  Turnout 44.9%

Westcott

Name of Candidate Description Number of Votes
EVERETT, Julian James Green Party 87
FRIEND, James Thomas The Conservative Party Candidate 566 - ELECTED
HUNT, Stuart Robert Social Democratic Party 8
MAGESH, Abhiram Liberal Democrat 219
STRINGER, James Ruscombe Labour and Co-operative Party 36
     
  Number of ballot papers rejected 10
  Turnout 50.9%